„Google” uždaras sodas: vartotojai padaro 10 paspaudimų prieš išeidami

Kai „Google” tapo virtualia tvirtove

Atsimenu tuos laikus, kai „Google” buvo tiesiog paieškos variklis – įvedi užklausą, gauni rezultatus ir keliauni toliau. Šiandien viskas drastiškai pasikeitė! Technologijų milžinas sukūrė tokį tankų savo produktų tinklą, kad vartotojai, patekę į jį, dažnai atlieka net 10 paspaudimų prieš ištrūkdami į platesnį internetą. Neįtikėtina, tiesa?

Šis reiškinys, kurį ekspertai vadina „uždaru sodu”, nėra atsitiktinis. Tai kruopščiai sukurta ekosistema, kurioje vienas produktas natūraliai veda į kitą, o vartotojas, pats to nepastebėdamas, lieka „Google” visatoje ilgiau nei kada nors planavo. Kaip jiems tai pavyksta? Kodėl mes taip lengvai „įkrentame” į šį voratinklį? Panagrinėkime šį fenomeną iš arčiau!

Paieškos rezultatų evoliucija: nuo nuorodų iki mini-programų

Prisiminkite, kaip atrodė „Google” paieškos rezultatai prieš 10-15 metų – paprastas nuorodų sąrašas su trumpais aprašymais. Šiandien? Visiškai kitas pasaulis! Įveskite bet kokią užklausą ir pamatysite:

  • „Google” žinių grafiką dešinėje
  • Vaizdo rezultatus viršuje
  • „People also ask” skiltį
  • Žemėlapius su vietiniais rezultatais
  • Naujienų karuselę
  • Specialiai pritaikytus widgetus pagal užklausą

Šie elementai ne tik informatyvūs – jie interaktyvūs! Kiekvienas paspaudimas ant jų neveda jūsų į išorinį tinklapį, o tiesiog giliau į „Google” ekosistemą. Paieškote filmo? Štai jums reitingai, aktoriai, panašūs filmai – viskas „Google” aplinkoje. Norite sužinoti orą? Nereikia eiti į meteorologijos tinklapį – „Google” pateiks savaitės prognozę, temperatūrų svyravimus ir dar daugiau.

Tai genialus sprendimas vartotojo patirties prasme, bet tuo pačiu – puikus būdas išlaikyti jus savo platformoje. Kiekvienas paspaudimas didina tikimybę, kad pamatysite reklamą, pasidalinsite duomenimis ar tiesiog pratęsite savo kelionę „Google” produktų labirintuose.

Produktų ekosistema: vienas įėjimas, dešimt išsišakojimų

„Google” imperija neapsiriboja vien paieška. Pagalvokite, kiek produktų naudojate kasdien:

Gmail, Google Maps, YouTube, Google Photos, Google Drive, Google Calendar, Chrome, Android… Sąrašą galima tęsti ir tęsti. Kiekvienas iš šių produktų sukurtas taip, kad idealiai sąveikautų su kitais.

Štai tipinis scenarijus: atidarote Gmail, pamatote kvietimą į renginį. Vienu paspaudimu įtraukiate jį į Google Calendar. Ten randate adresą ir paspaudžiate, kad atidarytumėte Google Maps. Žemėlapyje matote netoliese esantį restoraną ir skaitote jo apžvalgas. Nusprendžiate pažiūrėti vaizdo įrašą apie tą vietą YouTube platformoje. Ir štai – jau atlikote 5 paspaudimus, nė karto neišėję iš „Google” ekosistemos!

Tai nėra atsitiktinumas. Tai yra tobulai sukurta vartotojo kelionė, kur kiekvienas produktas natūraliai veda į kitą, sukurdamas tokį sklandų perėjimą, kad net nepastebite, jog vis dar esate toje pačioje ekosistemoje.

Duomenų rinkimo mašina: kodėl tie 10 paspaudimų tokie vertingi?

Kiekvienas paspaudimas „Google” ekosistemoje – tai dar vienas duomenų taškas apie jus. Kiekvienas veiksmas padeda kompanijai geriau suprasti jūsų pomėgius, įpročius, poreikius ir elgesio modelius. Šie duomenys yra neįkainojami dėl kelių priežasčių:

1. Tikslinė reklama – kuo daugiau „Google” žino apie jus, tuo tiksliau gali parinkti reklamas, kurios jus sudomins.

2. Produktų tobulinimas – analizuodama vartotojų elgesį, kompanija gali nuolat gerinti savo paslaugas.

3. Dirbtinio intelekto mokymas – milžiniški duomenų kiekiai maitina „Google” AI sistemas, kurios tampa vis protingesnės.

4. Konkurencinis pranašumas – kuo daugiau žinote apie vartotojus, tuo sunkiau konkurentams pasiūlyti kažką geresnio.

Taigi, kai atliekate tuos 10 paspaudimų „Google” ekosistemoje, jūs ne tik naudojatės patogiais įrankiais – jūs aktyviai prisidedate prie vienos galingiausių duomenų rinkimo operacijų istorijoje. Įspūdinga ir šiek tiek bauginanti mintis, tiesa?

Psichologiniai triukai: kaip esame skatinami likti ilgiau

„Google” naudoja daugybę psichologinių principų, kad išlaikytų mus savo ekosistemoje. Štai keletas jų:

Patogumas virš visko. Žmogaus smegenys instinktyviai ieško lengviausio kelio. Kai viskas taip lengvai pasiekiama viename ekosistemos burbule, kodėl turėtume vargti ieškodami alternatyvų?

Dopamino ciklai. Kiekvienas naudingas rezultatas, kiekvienas greitas atsakymas sukelia mažą dopamino išsiskyrimą – taip formuojasi priklausomybė nuo platformos.

Baimė praleisti. „Google” puikiai išnaudoja FOMO (Fear Of Missing Out) jausmą, nuolat siūlydama naujas funkcijas, patobulinimus ir paslaugas, kurias „būtina išbandyti”.

Personalizacija. Kai matome turinį, pritaikytą būtent mums, jaučiamės ypatingi ir vertinami. Tai stiprus psichologinis ryšys, skatinantis grįžti.

Šie metodai nėra blogi patys savaime – jie tiesiog labai efektyvūs. Ir kol mes, vartotojai, gauname vertę, dažnai nesame linkę kvestionuoti, kodėl atliekame tuos papildomus paspaudimus, užuot iškart nuėję ten, kur iš pradžių planavome.

Alternatyvos ir išsilaisvinimas: ar įmanoma ištrūkti?

Jei pradėjote jausti, kad per daug laiko praleidžiate „Google” uždarame sode, štai keletas praktinių patarimų, kaip išplėsti savo skaitmeninį akiratį:

1. Išbandykite alternatyvias paieškos sistemas – DuckDuckGo, Bing ar Ecosia ne tik saugo jūsų privatumą, bet ir pateikia skirtingus rezultatus.

2. Naudokite skirtingų kompanijų produktus – pavyzdžiui, Outlook el. paštui, Firefox naršyklei, Apple žemėlapiams. Taip išvengsite vienos ekosistemos spąstų.

3. Įdiekite privatumo įrankius – plėtiniai kaip Privacy Badger ar uBlock Origin gali padėti apriboti sekimą.

4. Išbandykite tiesioginę navigaciją – užuot ieškodami per „Google”, įveskite tinklalapio adresą tiesiai į naršyklės adreso juostą.

5. Stebėkite savo įpročius – kartais pakanka paprasčiausiai suvokti, kad esate įtraukiami į uždarą sodą, kad pradėtumėte keisti savo elgesį.

Žinoma, nėra nieko blogo naudotis „Google” produktais – jie populiarūs ne be priežasties. Svarbiausia – išlaikyti sąmoningumą ir kontrolę, kad technologijos tarnautų jums, o ne atvirkščiai.

Skaitmeninė sveikata: kada 10 paspaudimų tampa per daug?

Nors „Google” ekosistema sukurta būti intuityvi ir patogi, svarbu atkreipti dėmesį į savo skaitmeninę sveikatą. Štai keli ženklai, kad galbūt per daug laiko praleidžiate uždarame sode:

  • Pastebite, kad pradėję nuo paprastos paieškos, po 30 minučių vis dar naršote „Google” produktuose, nors turėjote visai kitų planų
  • Jaučiate nerimą, kai negalite pasiekti savo „Google” paskyros
  • Automatiškai atsidarote „Google” produktus, net kai turite alternatyvų
  • Sunkiai įsivaizduojate savo skaitmeninį gyvenimą be „Google” paslaugų

Jei atpažįstate šiuos ženklus, galbūt verta pamėginti „skaitmeninį detoksą” – savaitę ar dvi sąmoningai naudotis alternatyvomis. Tai ne tik praplės jūsų technologinį akiratį, bet ir padės geriau suprasti, kokią įtaką jūsų kasdieniam gyvenimui turi vienos kompanijos produktai.

Virtuali laisvė: ką reiškia būti savo skaitmeninio likimo šeimininku

Šiandien išgirdę apie „Google uždarą sodą” ir tuos 10 paspaudimų, kuriuos atliekame prieš ištrūkdami, galite jaustis tarsi sužinoję kažką nerimą keliančio. Bet iš tikrųjų tai puiki proga susimąstyti apie savo santykį su technologijomis!

Internetas buvo sukurtas kaip atvira, decentralizuota erdvė – vieta, kur informacija laisvai teka, o vartotojai gali rinktis iš daugybės alternatyvų. Uždarų sodų koncepcija prieštarauja šiai pirminei vizijai, bet tai nereiškia, kad negalime rasti balanso.

Galbūt rytoj, kai atidarysite naršyklę, akimirką stabtelėsite ir paklausite savęs: „Ar tikrai noriu pradėti savo kelionę nuo čia? Kur iš tikrųjų noriu nueiti?” Ir galbūt, užuot automatiškai atlikę tuos 10 paspaudimų „Google” ekosistemoje, pasirinksite kitą kelią – tiesioginį, sąmoningą ir labiau atitinkantį jūsų tikruosius poreikius.

Technologijos turėtų būti įrankis, padedantis mums gyventi geresnį gyvenimą, o ne labirintas, kuriame klaidžiojame. Taigi, kitą kartą, kai pastebėsite save atliekant jau septintą ar aštuntą paspaudimą „Google” produktuose, nusišypsokite ir pagalvokite: „Gal jau laikas išeiti į platesnį internetą?” Juk ten, už uždaro sodo sienų, laukia visas nuostabus skaitmeninis pasaulis, pilnas atradimų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *